×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
بازار سیاه و بلیت های ۸۵۰ هزار تومانی کنسرت کلهر / بنیاد رودکی با ۱۰۰۰ بلیت چه کرد؟

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، کنسرت کیهان کلهر به مدت ۱۰ شب در تالار وحدت برگزار شد. این اجراها از ۲۱ تا ۳۱ فروردین ادامه داشت. بلیت‌فروشی این اجراها اسفند سال ۱۳۹۷ انجام شد. ابتدا برای سه شب بلیت‌فروشی کردند که در چند دقیقه بلیت‌ها تمام شد. بعد کار به تمدید برای چند شب دیگر کشید و هر بار که خبرِ تمدید اجراها منتشر میشد، علاقه‌مندان بسیاری منتظر شروع بلیت‌فروشی بودند.

در نهایت ۱۰ شب کنسرتِ موفق در تالار وحدت به صحنه رفت.

کلهر و گروهش مثل همیشه بر صحنه درخشیدند. اما این تمام ماجرا نبود و…

هر چه به اجراها نزدیک می‌شدیم، بازار سیاهِ بلیت‌ها داغ‌تر میشد. اما این بلیت‌ها از کجا می‌آمد. سایت دیوار اصلی‌ترین محل فروش بلیت‌های کنسرت کیهان کلهر در بازار سیاه بود.

نام رودکی را بخوانید و صمد را ببینید/ اضمحلال هویت تهران با تصمیمات بنیاد رودکی

بلیت‌های ۸۵۰ هزار تومانی

عمده‌ی این بلیت‌ها مربوط به صندلی‌های ردیف‌های جلوییِ تالار وحدت بود. بالاترین رکورد قیمتی که در میان بلیت‌های بازار سیاه مشاهده شد، رقمِ ۸۵۰ هزار تومان بود.

کدام جریان پشت پرده‌ی بازار سیاه کنسرت کلهر است

در میان بلیت‌های بازار سیاه ردیف‌های ۳ و صندلی‌های جایگاه ویژه بیشتر از همه دیده شد.

بررسی‌های خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد که مسئولان تالار وحدت(این تالار زیر نظر بنیاد رودکی اداره می‌شود) در هر اجرا، ردیف‌های یک و سه از صندلی‌های همکف را برای خود کنار می‌گذارند و گروه هنری به هیچ عنوان نمی‌تواند این بلیت‌ها را به فروش برساند.

در میان صندلی‌های تالار وحدت، جایگاه ویژه و جایگاه مخصوص هم در هر اجرا در اختیار بنیاد رودکی قرار دارد. البته جایگاه ویژه به خبرنگاران اختصاص دارد اما باز هم مشاهدات خبرنگاران حوزه موسیقی نشان می‌دهد که بلیت‌های جایگاه ویژه به هیچ عنوان به طور کامل در اختیار خبرنگاران قرار نمی‌گیرد.

در نهایت مسئولان تالار وحدت بیش از ۱۰۰ صندلی برای هر اجرای تالار وحدت در اختیار خواهند داشت.

۱۰۰۰ صندلی به نام وزیر و به کامِ بازار سیاه

وقتی قرار است گروهی یک سانس اجرا در تالار وحدت داشته باشد، حدود ۱۰۰ صندلی از آن اجرا را تالار وحدت برای خودش برمی‌دارد که معمولا گروه‌ها به دلیل عواقبش، به این امر اعتراضی نمی‌کنند.

تالار وحدت این بلیت‌ها را به این بهانه برای خودش نگه می‌دارد که باید آنها را به دفتر وزیر ارشاد، دفتر معاون هنری وزیر و دیگر مسئولان بفرستند. یعنی مسئولانی که باید حامیِ هنر و هنرمند باشند، خودشان یا بهتر است بگوییم نامشان، ضررهای مالی برای گروه‌های موسیقی دارند.

پرسش اینجاست؛ مگر وزیر ارشاد، معاون هنری‌اش، یا مدیرکل دفتر موسیقی چند بار در طول سال برای دیدن یک کنسرت به تالار وحدت می‌آیند که گروه‌های هنری در هر اجرایشان باید به اندازه‌ی ۱۰۰ صندلی تاوانِ حضور آنان را پس بدهند.

بنیاد رودکی با ۱۰۰۰ بلیت کنسرت کلهر چه کرد؟

وقتی کنسرت کیهان کلهر برای ۱۰ شب در تالار وحدت برگزار می‌شود، یعنی تالار وحدت و مسئولانش بیش از ۱۰۰۰ صندلیِ این اجراها را در اختیار داشته‌اند.

شاید همین تعداد زیاد بلیت‌هایی که در اختیار بنیاد رودکی بوده و البته میزان بالای تقاضای مخاطبان برای دیدن کنسرت کلهر؛ سبب شد که بازار سیاه بلیت‌های کنسرت کلهر ایجاد شود.

بررسی سایت دیوار در روزهای برگزاری کنسرت کیهان کلهر، نشان می‌دهد که بسیاری از بلیت‌هایی که در بازار سیاه به قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسید، همین بلیت‌هایی بودند که در اختیار بنیاد رودکی قرار داشته‌اند.

سالن در اختیار ماست / بلیت‌هایمان را هر کجا بخواهیم می‌فرستیم

یکی از مسئولان تالار وحدت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره بازار سیاه بلیت‌های کنسرت کیهان کلهر، گفت: بلیت‌هایی که در اختیار ماست را به جاهای مختلف ارسال می‌کنیم. ردیف یک و ردیف سه از صندلی‌های همکف در هر سانس اجرا در اختیار تالار بوده است. ردیف دو(از صندلی‌های همکف) تحت اختیار گروه آقای کلهر بوده است. البته ما می‌خواهیم تدبیر تازه‌ای کنیم تا از این به بعد شاهد چنین مشکل‌هایی نباشیم.

او در پاسخ به این سوال که بلیت‌های تحت اختیار بنیاد رودکی را به چه کسانی می‌دهید، تاکید کرد: با هر سازمانی که ارتباط کاری داشته باشیم، برایش بلیت می‌فرستیم. دفتر وزیر مهمانان خاص خودشان را در هر اجرا دارند. همچنین برخی از بلیت‌هایمان را در اختیار مهمانان گروهِ آقای کلهر قرار دادیم.

این مسئول در صحبت‌هایش گفت: ما تعدادی از بلیت‌های ردیف سه را در اختیار گروه قرار دادیم و احتمالا آنچه از صندلی‌های ردیف سه در بازار سیاه به فروش می‌رفت از همین بلیت‌هایی بوده که در اختیار گروه بوده است. به هر حال آدم‌های مریض زیاد داریم و از این کارها می‌کنند. خوشبختانه این مشکلات آنقدری نبوده است که به چشم بیاید.

او در پاسخ به این سوال که به چه سازمان‌ها یا ارگان‌هایی بلیت می‌دهید، تاکید کرد: به شما نمی‌توانیم بگوییم به کجا بلیت داده‌ایم. سالن تحت اختیار ماست و بلیت‌هایی که در اختیارمان هست را به هر کجا که صلاح بدانیم می‌دهیم.

این مسئول گفت: ما نگرشمان را بعد از برخی اتفاق‌ها که در جریان کنسرت کیهان کلهر رخ داد، تغییر دادیم. چند مورد در سایتِ دیوار مشاهده کردیم که بلیت‌های اهدایی بنیاد را برای فروش گذاشته بودند.

۲۰ درصد افزایش قیمت تالار

شنیده‌های از این حکایت دارد که تعرفه‌های قیمت‌گذاری تالار وحدت برای سال ۱۳۹۸ با ۲۰ درصد افزایش قیمت روبه‌رو شده است.

گروه کیهان کلهر قرارداد کنسرت‌هایش را سال گذشته و با قیمتِ پارسال امضا کرده تا بتواند در فروردین امسال اجراهایش را به صحنه ببرد. شنیده شده که مسئولان بنیاد رودکی از برگزار کننده‌ی کنسرت کیهان کلهر خواسته‌اند تا ۲۰ درصد افزایش قیمت تالار را پرداخت کنند.

با احتساب ۲۰ درصد افزایش قیمت و البته ۹ درصد مالیات برارزش افزوده، قیمت اجاره بهای تالار وحدت برای هر سانس، به حدود ۱۵ میلیون تومان می‌رسد. البته این رقم برای روزهای تعطیل است و در روزهای غیر تعطیل این رقم یک میلیون و پانصد هزار تومان کمتر می‌شود.

سخن آخر

به هر روی کنسرت‌های کیهان کلهر پایان یافت و بار دیگر ثابت شد که بنیاد رودکی نه تنها از موسیقی اصیل ایرانی حمایت نمی‌کند، که با بی‌تدبیری‌هایش سنگ‌های بزرگی بر سر راه هنرمندان قرار می‌دهد.

مگر موسیقی ایران چند چهره در حد و اندازه‌های کیهان کلهر دارد که چنین برخوردی با او می‌شود. بی‌شک ورود بلیت‌های این کنسرت به بازار سیاه که مسبب اصلی‌اش مسئولان تالار وحدت هستند، موجب ناراحتی و دلخوریِ کلهر و هوادانش می‌شود.

انتهای پیام/

منبع این مطلب

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true