×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۷ بهمن - ۱۳۹۸  
true
true
بازیافت مواد شیمیایی و اسیدها با کیت‌های جاذب موادشیمیایی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فرشاد برازنده مجری طرح گفت: اسیدها و بازها برای انجام واکنش نیاز به محیط آبی دارند. به همین دلیل در حوادثی که منجر به پاشش، ریزش و نشتی ناخواسته اسید و باز می‌شود، ریختن و پاشش آب به منظور تمیز کردن نه تنها کمکی به حل موضوع نمی‌کند بلکه واکنش آنها را تشدید کرده و باعث خسارت بیشتر به خصوص روی سطوح فلزی، پارچه‌ای و سلولزی می‌شود.

وی افزود: به منظور ارائه راهکاری برای جذب مایعات شیمیایی یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اقدام به ساخت کیت جاذب مواد شیمیایی با نام "اسپیل کیت" (spill Kit) کردند.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک گفت: اسپیل کیت نام تجاری ماده‌ای است که باعث مهار، جذب، جمع آوری و خنثی سازی مایعات شیمیایی ریخته شده نظیر بازها، اسیدها، مواد سوختی، شیمیایی و مواد غذایی می‌گردد و قادر است با روشی آسان و سریع بدون نیاز به استفاده از آب، مواد ریخته شده را جمع آوری کند.

برازنده تاکید کرد: این کیت قادر است پسماند ریزش مایع را تبدیل به پسماند جامد و قابل جمع آوری کند.

این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: جذب مایعات شیمیایی بدون نیاز به آب، تبدیل پسماند مایع به جامد در هنگام حادثه، سرعت عمل در جذب و جلوگیری از گسترش و تسریع مایعات ریخته شده، عادی سازی وضعیت محل بحران در کوتاه‌ترین زمان، خنثی کردن اسیدها و بازها در هنگام جذب و سهولت جمع‌آوری پس از اتمام کار از جمله ویژگی‌های این محصول است.

وی خاطر نشان کرد: این شرکت در حال حاضر اسپیل کیت‌هایی در چهار نوع بسته بندی "کیت لوله‌ای"، " بالشتک (کیسه) "، "پد" و "فله" تولید کردند و هر یک از آنها دارای کاربری خاصی هستند. به گونه‌ای که مایع ریخته شده با کیت لوله‌ای محصور می‌شود و برای جذب مایع محصور شده میان کیت لوله‌ای، از کیت‌های فله، پد و یا بالشتک استفاده خواهد شد.

به گفته وی برای اتاق‌های تمیز و محیط‌های استریل کاربرد کیت فله‌ای توصیه نمی‌شود؛ زیرا باعث ایجاد گردوغبار می‌شود.

وی افزود: با استفاده از اسپیل پالتها علاوه بر آنکه ایمنی محیط کار حفظ می‌شود، همواره محیط تمیز باقی می‌ماند ضمن آنکه مواد گران در هنگام نشت قابل استحصال خواهد بود.

منبع این مطلب

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true