×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۷ دی - ۱۳۹۸  
true
true
حق تعیین سرنوشت «آزادی فردی» است

حسین شیخ الاسلام امروز در همایش روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی همدان، به جنگ برای استقلال و آزادی بین ایران و آمریکا اشاره کرد و افزود: عنوان استکبارجهانی در عصر جدید و تقسیمات تاریخی تا جنگ جهانی دوم بین انگلیس و فرانسه بود و ایران در منطقه ای که انگلستان سلطه اش را بر آن حاکم کرده بود، قرار داشت که از نعمت نفت برخوردار بود.

وی با بیان اهمیت نفت افزود: با پیدا شدن نفت در ایران برای نخستین بار در مسجد سلیمان حساسیت منطقه افزایش یافت و رژیم صهیونیستی شکل گرفت تا از طریق آن منابع نفتی منطقه را تحت سلطه بگیرد به همین علت شعار این رژیم غاصب را از نیل تا فرات قرار دادند.

سفیر سابق ایران در سوریه به اهمیت ملی کردن نفت توسط ایرانیان اشاره کرد و یادآور شد: ناکارآمد بودن سلاطین و پادشاهان ایرانی باعث شد که قدر این سرمایه ملی را ندانسته و آن را به حراج بگذارند. مهمترین کاری که ایران برای صیانت از این سرمایه انجام داد ملی کردن صنعت نفت بود و با این این کار تمام دنیا مدیون ایران شدند.

وی ادامه داد: دکتر مصدق یک اشتباه بزرگ کرد و آن اعتماد به آمریکا بود و باعث شد که آمریکا و انگلیس کودتا کردند و انقلابیون اعدام شده و به زندان افتادند و آمریکا در این کودتا حق تعیین سرنوشت را با بازگرداندن شاه به کشور از مردم گرفت.

مشاور وزیر امور خارجه با تشریح دلایل مخالفت مردم و دانشجویان با سفر نیکسون که سبب شهادت سه تن از دانشجویان شد، مطرح کرد: به نیکسون دکترای افتخاری حقوق دادند و این باعث شد دانشجویان اعتراض کنند.

وی درباره استخراج نفت و رقابت کشورها برای افزایش ضریب بازگشت در مخازن نفتی در کشور اظهار کرد: مطرح کردند که هر ایرانی پست تر از هر آمریکایی است و حق کاپیتولاسیون را بیان کردند که انقلاب بزرگترین سیلی را بر گوش آمریکا نواخت و این گونه موقعیت خود را در منطقه از دست دادند و اگرچه بزرگترین تلاش ها را برای نابودی ایران انجام دادند تا خود را در منطقه ثابت کنند اما نتوانستند و در کشور های منطقه پایگاه های بزرگ نظامی را برپا کردند. آمریکا با پناه دادن به شاه دومین اشتباه بزرگ خود را انجام داد و سیلی محکم دیگری از ملت ایران خورد و دانشجویان در اعتراض به این کار اقدام به تسخیر لانه جاسوسی کردند.

شیخ الاسلامی با اشاره به سخنرانی امام خمینی(ره) گفت: دولت موقت در الجزایر با برژینسکی ملاقات می کند و امام از آنها ناامید شدند و در سخنرانی خود دانشجویان را خطاب قرار دادند و
لانه جاسوسی تسخیر شد. قبلاً جناح چپ طرفداران شوروی سفارت آمریکا را اشغال کردند اما امام دستور دادند آنها را بیرون کنند و از همان زمان چالش بین ایران و آمریکا آغاز شد.

وی با تأکید بر اینکه اگر لانه جاسوسی تسخیر نمی شد و کودتای مرداد تکرار می شد آیا شما روشنفکران آن زمان را می بخشیدید؟ اظهار کرد: انقلاب قوانین خود را دارد و خودش برای خودش قانون می نویسد. استکبار به حقوق بین الملل پایبند نبود و هنگام استفاده از بمب اتم از منشور ملل متحد تبعیت نکرد.

سفیر سابق ایران در سوریه یادآور شد: ما براساس دفاع مشروع در منشور ملل متحد اقدام کردیم و همانگونه که امام فرمودند انقلابی بزرگتر از انقلاب است، به این علت که صحنه این انقلاب صحنه جهانی و در مبارزه با استکبار و آمریکا بود و این چالشی است که تا امروز ادامه دارد.

انتهای پیام

منبع این مطلب

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true