×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۷ بهمن - ۱۳۹۸  
true
true
سرمایه گذاری چین در آمریکا ۹۰ درصد کاهش یافت

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشا تودی ، با ادامه یافتن جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان، سرمایه گذاری مستقیم خارجی بین چین و آمریکا ۶۰ درصد به صورت سالانه در ۲۰۱۸ کاهش یافت.

اطلاعات شرکت تحقیقات اقتصادی رادیوم گروپ نشان داد که چین سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکا را ۸۸% نسبت به اوج ۴۶٫۵ میلیارد دلار ۲۰۱۶ کاهش داده و به فقط ۵٫۴ میلیارد دلار در ۲۰۱۸ رسانده است. طبق آمار اولیه ماه آوریل سال جاری، حجم معاملات بین دو کشور به ۲٫۸ میلیارد دلار رسیده است. در این بین، سرمایه گذاری مستقیم خارجی آمریکا در چین کاهش کمی داشت و به ۱۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۱۴ میلیارد دلار ۲۰۱۷ رسید.

اسوار پراساد، سرپرست سابق بخش چین در صندوق بین‌المللی پول گفت:« این حقیقت که سرمایه گذاری مستقیم خارجی به شدت کاهش یافته نشان دهنده وخیم شدن روابط اقتصادی بین چین و آمریکا است. آمریکا به چینی ها اعتماد ندارد و چین هم به آمریکا اعتماد نمی کند».

طبق آخرین تحقیقات انجمن ملی دلالان معاملات ملکی، خرید خانه در آمریکا توسط خریداران چینی ۵۶ درصد کاهش یافته و به ۱۳٫۴ میلیارد دلار در سال جاری تا ماه مارس رسیده است. ولی چین هنوز هم برترین خریدار خارجی املاک آمریکا از آوریل ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹ است.

این دو کشور از سال گذشته درگیر یک جنگ تجاری شده اند. واشنگتن ۲۵ درصد عوارض بر ۵۰ میلیارد دلار کالا های تکنولوژیکی چین وضع کرد و باعث اقدامات تلافی‌جویانه پکن شد. از آن زمان این دو کشور عوارض تلافی‌جویانه متعددی بر کالاهای یکدیگر وضع کرده اند. در ماه ژوئن دولت ترامپ ۲۵ درصد عوارض را بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای چینی بالابرد و چین هم تلافی کرد و به همین مقدار عوارض را بر ۵۰۰۰ کالای آمریکایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار افزایش داد.

آمریکا و چین پس از مذاکرات سران دو کشور در حاشیه اجلاس جی بیست در ماه گذشته، توافق کردند عوارض جدیدی وضع نکنند.

بدهی چین به ۴۰ تریلیون دلار رسیدچین به جای آمریکا از روسیه دانه های سویا وارد می‌کند

انتهای پیام/۸۰

منبع این مطلب

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true