×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۲ آبان - ۱۳۹۸  
true
true
فعالان صنعت برق با یک‌چهارم ظرفیت کار می کنند

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی بخشی رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق در نشستی خبری اظهار داشت: وزارت نیرو به منظور تعیین تعرفه برای استخراج بیت‌کوین پیشنهاد داده بود که نرخ برق استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی براساس تعرفه برق صادراتی محاسبه شود، اما این طرح دیگر مطرح نیست و تعرفه برق صادراتی برای ماینرها منتفی شده است.

وی با بیان اینکه "وزارت نیرو به یک عددی رسیده که گفته می‌شود ۷ سنت است و به دولت آن را ارائه کرده"، گفت: سندیکای صنعت برق مخالفتی با بیت‌کوین ندارد بلکه استخراج بیت‌کوین را یک فرصت می‌داند، چرا که گفته می‌شود این اقدام یکی از روش‌های دور زدن تحریم‌ها است.

بخشی با طرح این سوال که چرا باید استخراج کنندگان بیت‌کوین از برق ارزان و یارانه‌ای استفاده کنند"، اظهار داشت: اعتقاد ما این است که باید یک سازوکار منطقی برای استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی ایجاد شده و براساس قیمت تمام شده تعرفه برق آنها محاسبه شود.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به اینکه صادرات نفت با مشکل مواجه شده است یکی از نکاتی که می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند صنعت برق است، گفت: بیش از ۹۰ درصد صدور خدمات فنی و مهندسی در صنعت برق بوده است و ۱۵۳ هزار نفر در صنعت برق مشغول به فعالیت هستند، پس دولت به جای فکر کردن برای ایجاد اشتغال باید سازوکار و راهکاری برای حفظ این تعداد اشتغال به کار بگیرد.

رئیس سندیکای صنعت برق با بیان اینکه "شرایط شبکه برق کشور در بخش انتقال و توزیع در مرز هشدار است"، گفت: اگر به اقتصاد کلان برق و سرمایه‌گذاری در این بخش فکری نشود دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: تعداد شرکت‌های فعال در صنعت برق هزار واحد است که به طور متوسط با ۲۰ تا ۲۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌‌کنند.

بخشی با انتقاد از عقد قراردادهای یکسو و ناعادلانه از سوی دولت با شرکت‌های فعال در صنعت برق اشاره کرد و گفت: متاسفانه با عقد قراردادهای یکسو و ناعادلانه از سوی دولت، شرکت‌های خصوصی فعال در صنعت برق با مشکل رکود مواجه شده‌اند، چرا به گونه‌ای قراردادها امضا می‌شوند که تمام ریسک‌ها برعهده بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر هزار قرارداد بلاتکلیف در صنعت برق داریم که به خاطر تغییر قیمت‌های مواد اولیه و ارز بوده است.

بخشی با بیان اینکه "اگر بخش خصوصی ریسک‌ها را نپذیرفت، منجر به عزل قرارداد و حتی منجر به بلک لیست شدن آن شرکت خواهد شد"، گفت: صنعت برق بیش از آنکه از تحریم‌ها دچار مشکل شود، با مشکلات داخلی دست و پنجه نرم می کند و درگیر مشکلات داخلی هستیم.

رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق با انتقاد از سازمان تامین اجتماعی گفت: سازمان تامین اجتماعی برای خود یک ایالت خودمختار شده و تنها نهادی است که خودش قانونگذاری می‌کند آن ارزیابی، تشخیص و سپس تنبیه و تعطیل می‌کند و حتی قوه قضاییه چنین قدرتی ندارد.

انتهای پیام/

منبع این مطلب

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true