×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۲ مهر - ۱۳۹۸  
true
true
نرخ بیکاری در روستاها ۷٫۹ درصد شد

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مروری بر شاخص های عمده نیروی کار در مناطق روستایی نشان می دهد، درسال ۹۷ نرخ مشارکت اقتصادی در مناطق روستایی کشور رقم ۴۲٫۶درصد می باشد.

بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی به استان های اردبیل( ۵۴٫۳ درصد) ،کرمانشاه (۵۱٫۸ درصد) و خراسان شمالی (۴۹٫۲ درصد) اختصاص دارد. کمترین نرخ مشارکت اقتصادی نیز به استان های سیستان و بلوچستان (۳۲٫۵ درصد)،هرمزگان(۳۴٫۱ درصد) والبرز (۳۵٫۱ درصد) تعلق دارد.

دولت با ۹۰ هزار میلیارد تومان پول اشتغال چه کرد؟گفتگو| ظرفیت خالی ۵ هزار نفری برای اشتغال در صنعت کفش

نرخ بیکاری در مناطق روستایی کشور۷٫۹ درصد می باشد. بیشترین نرخ بیکاری به استان های چهارمحال و بختیاری (۱۸٫۲ درصد)،سیستان و بلوچستان(۱۵٫۴ درصد) و کردستان و یزد(۱۱٫۲درصد) اختصاص دارد،کمترین نرخ بیکاری نیز به استان های سمنان(۳٫۵ درصد)،زنجان(۴٫۵ درصد) و مرکزی و آذربایجان شرقی(۴٫۸ درصد) تعلق دارد.

نرخ اشتغال در مناطق روستایی کشور رقم۹۲٫۱ درصد را نشان می دهد و توزیع استانی این نرخ نشان می دهد که استان های سمنان (۹۶٫۵ درصد) زنجان (۹۵٫۵ درصد) و مرکزی و آذربایجان شرقی (۹۵٫۲ درصد)بیشترین نرخ اشتغال را داشته و استان های چهار محال و بختیاری (۸۱٫۸ درصد)سیستان و بلوچستان (۸۴٫۶درصد) کردستان و یزد(۸۸٫۸ درصد) کمترین نرخ اشتغال را به خود اختصاص می دهند.

سهم اشتغال در بخش کشاورزی در مناطق روستایی کشور رقم ۴۹٫۱ درصد را نشان می دهد که در مقایسه استانی،بیشترین سهم مربوط به استان های کرمانشاه (۷۲٫۳ درصد)،اردبیل (۶۹٫۸ درصد) و زنجان (۶۸ درصد) بوده و استان های تهران (۱۲٫۲ درصد)، البرز(۲۳٫۱ درصد) و بوشهر(۲۴٫۱ درصد) کمترین سهم را دارا می باشند.

به گزارش تسنیم، در راستای اشتغال روستایی «قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی» تابستان ۹۶ به دولت ابلاغ شد؛ در این قانون به‌ منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد تا با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیأت امنای صندوق، معادل ریالی یک‌ میلیارد و ‌پانصد‌میلیون (۱٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) دلار از منابع صندوق را به ‌صورت قرض‌الحسنه نزد بانک‌های کشاورزی، پست بانک و توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی سپرده‌گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود.

انتهای پیام/

منبع این مطلب

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true