×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۸ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه|دوران جنگ بین دولت‌ها پایان یافته است

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ستون‌نویس‌های روزنامه‌های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به "گوشه‌نویس" یاد می‌شود٬ بخشی از فعالان رسانه‌ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت‌هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می‌گذارد.
تسنیم تلاش می‌کند تا با انتخاب گزینه‌های قابل توجهی از نوشته‌های ستون‌نویس‌های ترکیه تصویری کوچک از تحولات سیاسی٬ فعالیت‌های رسانه‌ای و هدایت افکار عمومی این کشور را به دست دهد.
جنگ با ایران در راه است؟
وردا اُزر / روزنامه ملیت

این روزها شاهد تحولات جدیدی در منطقه هستیم و می‌بینیم که پس از بروز ناآرامی در دریای عمان و خلیج فارس، یک بار دیگر توجه همه به سوی این منطقه جلب شده است. حالا همه می‌پرسند آیا دوباره جنگ روی می‌دهد؟ بگذارید در همین اول راه به این سوالات پاسخ دهیم دلایل بی شماری وجود دارد که مانع از جنگ گرم بین آمریکا، ایران و عربستان سعودی می‌شود و دلیلی برای حمله به ایران وجود ندارد. ما شاهد یک درگیری آشکار در خلیج فارس و دریای عمان نخواهیم بود.
یکی از مهمترین دلایل عدم بروز جنگ بین ایران و آمریکا این است که اساساً در کل جهان، دوران جنگ بین دولت‌ها به شکل جدی پایان یافته است.

مخصوصاً در دوران دونالد ترامپ در آمریکا خیلی چیزها تغییر کرده است. او بیشتر به دنبال مسائل اقتصادی، تحمیل هزینه‌های سنگین اقتصادی و مالیاتی بر دیگر کشورهای جهان است و گزینه نظامی را بر روی میز نمی‌گذارد.

تا همین چند وقت پیش به شکل مداوم از این صحبت می‌شد که احتمال بروز جنگ هسته‌ای بین آمریکا و کره شمالی وجود دارد. اما همچنان که دیدیم این مسئله دیگر در دستور کار نیست.

با وجود آن که افراد جنگ طلبی همچون جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، دونالد ترامپ را به سوی جنگ و درگیری سوق می‌دهند، اما ترامپ همچنان به شکل شخصی تصمیم می‌گیرد و دیدیم که در مورد ونزوئلا به توصیه‌های جان بولتون عمل نکرد.
اگرچه تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، شرایط سختی را برای ایران به وجود آورده است، اما موازنه قدرت جهانی در حال حاضر به سود ایران است و مخصوصاً دفاع اتحادیه اروپا از ضرورت تداوم توافق هسته‌ای یکی از نمونه‌های آن است. اگر هرگونه تهدید جدی در منطقه علیه ایران صورت بگیرد این کشور می‌تواند در عراق، سوریه، لبنان، یمن و بسیاری مناطق دیگر به شکل جدی به تهدیدات پاسخ داده و واکنش نشان دهد.

ترکیه بین آمریکا و روسیه

بارش دوست اّر/ روزنامه جمهوریت

مدت زمان زیادی برای تحویل گرفتن سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه باقی نمانده است. اما هنوز هم در مورد این قرارداد تسلیحاتی به یک سازش ملی نرسیده‌ایم. علاوه بر این، تنش و اختلاف نظر بین ترکیه و آمریکا بر سر این موضوع ادامه دارد.

برخی از کارشناسان و پژوهشگران استراتژی دفاعی بر این باورند که سامانه موشکی پاتریوت خیلی خیلی از سامانه موشکی اس ۴۰۰ بهتر است و می‌تواند علاوه بر هواپیماهای مهاجم، در ردیابی و از بین بردن موشک‌های مهاجم نیز به درستی عمل کند اما معتقدند که اس ۴۰۰ از چنین قابلیتی برخوردار نیست و با این خرید، پول خود را دور ریخته‌ایم.

اما مدافعین دیگری وجود دارند که معتقدند سامانه اس ۴۰۰ یک سامانه کارآمد و توانمند است و مشکل خاصی ندارد. ولی بهترین شرایط برای ترکیه این است که خود را در حوزه دفاعی و نظامی کاملاً بی نیاز کند و به خودکفایی دفاعی کامل برسد.

فرقی نمی‌کند از کدام کشور سلاح می‌خریم. از آمریکا، روسیه یا چین در هر حال اسم این وابستگی است. تا زمانی که دانشمندان و محققین شرکت‌های دفاعی و دانشگاهی ما زیر یک چتر گرد هم نیایند و برای رسیدن به خودکفایی ملی در حوزه دفاعی ترکیه، کار جدی انجام ندهند، وابستگی ما به کشورهای مختلف ادامه خواهد داشت.

یکی از مسائل مهم مرتبط با خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه این است که با نهایی شدن این موضوع و ورود موشک‌های مزبور به داخل خاک ترکیه، فشارهای آمریکا بر ما از چند جهت ادامه پیدا خواهد کرد.

اول این که در شمال سوریه از گروه‌های مسلح وابسته به پ.ک.ک حمایت خواهد کرد. دومی این که در دریای مدیترانه از یونان حمایت کرده و بر منافع انرژی ترکیه به شکل منفی تأثیر خواهد گذاشت. سوم این که با تداوم حمایت از عربستان سعودی و مصر در منطقه، مشکلات جدی برای ترکیه به وجود خواهد آورد و چهارم اینکه در تحویل هواپیماهای جنگنده اف ۳۵ به ترکیه تعلل خواهد کرد.

اردوغان و کردهای محافظه کار در استانبول

عبدالقادر سلوی/ روزنامه حریت

اردوغان در مراسم افطار و در سخنرانی عمومی خود نکاتی را بر زبان آورد که اغلب آنها با سرنوشت حزب عدالت و توسعه و مسائل داخلی این حزب ارتباط داشت. او به شکلی شفاف از مواضع اخیر عبدالله گل رئیس جمهور سابق و احمد داوود اوغلو نخست وزیر سابق گلایه و انتقاد کرد و جایی برای بحث باقی نگذاشت. به عبارت دیگر او کاری کرد که در جلسه خصوصی، نمایندگان حزب عدالت و توسعه در مورد اظهارات گل و داوود اوغلو از اردوغان چیزی نپرسند.

پس از اتمام سخنرانی عمومی اردوغان، او رو به نمایندگان حزب خود گفت: حالا به نشست خصوصی برویم و اندکی درد دل کنیم.

در نشست خصوصی اردوغان و نمایندگان آکپارتی، دست کم ۲۰ نفر از نمایندگان سوال کرده و نظرات خود را با اردوغان در میان گذاشتند. قاعدتاً مهمترین موضوعی که این نشست خصوصی را به راه انداخت، بحث انتخابات استانبول و استراتژی آکپارتی برای پیروزی در این انتخابات بود.

چند نفر از نمایندگان در این نشست خصوصی در مورد مواضع کردها سوال کردند.

اردوغان گفت: همچنان که دیدید ما در وان و ارجیش، پس از زلزله، عملاً شهرها را بازسازی کردیم. حالا شما از من می‌پرسید: آیا خدمات ما در آن مناطق ادامه دارد؟ بله بدون شک می‌گویم با تمام قدرت در آنجا خدمت خواهیم کرد.

یکی دیگر از نمایندگان در مورد نگرش حزب به کردهای محافظه‌کار استانبول سوال کرد. اردوغان در این مورد توضیح مفصلی نداد. اما شواهد نشان می‌دهد که بخشی از کردهای محافظه‌کار و اسلام گرا در استانبول در انتخابات پیشین با حزب عدالت و توسعه قهر کردند و به پای صندوق‌های رای نرفتند. اگرچه آنها به نفع حزب جمهوری خلق رای ندادند، اما در هر حال، قهر کردن کردهای محافظه کار با صندوق‌های رای برای آکپارتی اتفاق ناگواری بود و باید در انتخابات پیش رو در استانبول راهکاری برای این مشکل پیدا شود.

آکپارتی تلاش خواهد کرد که دیدار با عبدالله اوجالان، به مثابه آغاز دور جدید مذاکرات صلح نمایش داده نشود. اما در هر حال این دیدار و برخی مسائل دیگر، نشان دهنده این است که تا حدودی انعطاف به وجود آمده است.

آکپارتی در استانبول به رای کردهای محافظه‌کار نیاز دارد و قرار بر این شد که در این مورد، تبلیغات لازم صورت بگیرد.

اردوغان پس از خروج از نشست خصوصی به نمایندگان حزب خود گفت: به شکل صادقانه با مردم صحبت کنید و به شکل رو در رو، تمام نمایندگان در استانبول همشهری‌های خود را در اماکن عمومی و خانوادگی گرد آورده و برای آنها سخنرانی کنند. از شُو و اقدامات نمایشی پرهیز کنید و با مردم به شکل خودمانی و رو در رو صحبت کنید.

اردوغان همچنین به رفقای خود توصیه کرد در سخنان خود به جای نام امام اوغلو عبارت نامزد حزب جمهوری خلق را بر زبان بیاورند تا ناشناس‌تر باشد.

انتهای پیام/

منبع این مطلب

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true