×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۳ آذر - ۱۳۹۸  
true
true
کارشناس اروپا: انگلیسی‌ها به شدت نگران و فرسوده شده‌اند

– اخبار بین الملل –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کیومرث جاویدنیا، کارشناس مسائل اروپا در مصاحبه‌ای در خصوص اینکه آیا انتخابات پارلمانی انگلیس در ۱۲ دسامبر آینده می تواند گره گشایی ماجرای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باشد یا نه گفت: «بعد از ماهها کشمکشهای پرتنش سیاسی میان دولت بریتانیا به رهبری بوریس جانسون نخست وزیر از یک سو و احزاب مخالف از سوی دیگر و در نهایت با توجه به بازنشدن گره برگزیت در این کشور همه اطراف موضوع مجبور شدند علیرغم ملی باطنی به گزینه برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در تاریخ ۱۲ دسامبر رضایت دهند. در همین زمینه بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا انتظار دارد تا با جلب ارای بیشتر مردم و کسب کرسی های بیشتر پارلمانی بتواند بعد از تشکیل پارلمان جدید بدون ممانعت نمایندگان پارلمان، رویکرد و سیاست مد نظر خود برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر مبنای توافق اخیری که توانست با اتحادیه اروپا به ثمر بنشاند را تحقق دهد. احزاب مخالف هم انتظار دارند تا با کسب آرای مردم قدرت را از دست حزب محافظه کار و بوریس جانسون خارج کرده و خود زمام امور را در دست بگیرند و بر اساس رویکردهای مورد نظر خود دربحث برگزیت، این موضوع را مدیریت کنند. در همین راستا توجه به این نکته مهم ضروری است. در صورتیکه هریک از دو حزب عمده رقیب (محافظه کار به رهبری بوریس جانسون و کارگر به رهبری جرمی کوربین) نتواند در انتخابات ۱۲ دسامبر اکثریت عمده پارلمان را به دست بیاورد تداوم روند قبلی اختلافات و عدم گشایش در بحث برگزیت قابل پیش بینی است و به عبارتی معضل و بحران برگزیت با انتخابات آتی هم حل و فصل نخواهد شد. در این میان امید دولت و احزاب مخالف و حتی افکار عمومی خسته بریتانیا این است که در نهایت یکی از طرفین اکثریت لازم را در پارلمان کسب کند تا روزنه ای برای حل و فصل گره کور برگزیت باز شود.»

جاویدنیا در ادامه به آرایش فعلی احزاب در پارلمان انگلیس اشاره کرد و گفت: «آرایش فعلی احزاب در پارلمان قبل از برگزاری انتخابات زودهنگام به این شکل است که حزب حاکم محافظه کار به رهبری بوریس جانسون نخست وزیرفعلی بریتانیا از مجموع ۶۵۰ کرسی پارلمان ۲۹۸ کرسی را در اختیار دارد. حزب کارگر عمده ترین حزب مخالف دولت به رهبری جرمی کوربین ۲۴۲ کرسی و حزب ملی اسکاتلند( SNP) و لیبرال دموکرات به ترتیب با ۳۵ و ۲۰ کرسی در رده های بعدی قرار دارند. در همین چارچوب حزب DUP به عنوان متحد دولت فعلی بریتانیا هم ۱۰ کرسی را در اختیار دارد. با توجه به نوع ترکیب پارلمان و عدم داشتن اکثریت کرسیها توسط دولت حاکم، در برخی مقاطع زمانی روند تصمیم گیریها به گونه ای بود که حتی یک رای هریک از احزاب سیاسی مختلف میتوانست تایید کننده یا مردود کننده مصوبه ای در پارلمان باشد و همین امر باعث شد که دولت حاکم در طی سه سال و اندی بعد از برگزاری رفراندوم و رای مردم به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نتواند در رای گیری های متعددی که برگزار شد آرای لازم برای پیشبرد رویکرد خروج کشور از اتحادیه را پیش ببرد.»

وی در خصوص احتمال شکست حزب محافظه کار و اکثریت یافتن حزب کارگر و در نتیجه به قدرت رسیدن کوربین رهبر حزب کارگر، و اینکه آیا به قدرت رسیدن کوربین و حزب کارگر به معنای پایان مسئله برگزیت خواهد بود یا نه، گفت: «انتخابات عمومی در تاریخ ۱۲ دسامبر برگزار خواهد شد و کاندیداهای نمایندگی پارلمان حدود ۴۰ روز فرصت دارند تا به تبلیغات پرداخته و احزاب در قالب کارزارهای انتخاباتی خود برنامه ها و رویکردهای خود در قبال موضوعات مختلف را برای رای دهندگان تشریح کنند. در همین راستا و در حالیکه تنها چند روز از شروع رسمی فعالیت کارزارهای انتخاباتی گذشته صحبت از پیروزی هریک از احزاب بریتانیا چه محافظه کار به رهبری بوریس جانسون و یا کارگر به رهبری جرمی کوربین و یا بقیه احزاب صرفا گمانه زنی بیش نیست و نمیتوان در حال حاضر برنده آتی انتخابات ۱۲ دسامبر را پیش بینی کرد و در این زمینه نظر داد. کسب ارای لازم از سوی حزب مخالف کارگر و نخست وزیری جرمی کوربین یکی از احتمالات متعددی است که وجود دارد که درصدی برای آن نمی توان متصور بود. کمااینکه کسب آرای توسط حزب محافظه کار و دولت فعلی به رهبری بوریس جانسون هم همین شرایط را دارد.»

جاویدنیا افزود: «بدون تردید حتی در صورت پیروزی حزب کارگر و نخست وزیر جرمی کوربین ، بحث برگزیت کماکان یکی از مهمترین اولویتهای دولت آتی خواهد بود . مردم بریتانیا در رفراندوم ۲۰۱۶ میلادی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای داده اند (هر چند فاصله تعداد موافقین و مخالفین این مساله زیاد نبود) و دولتهای حاکم موظف به پیشبرد این موضوع هستند. در این زمینه صرفا تفاوت در نوع رویکردها و نحوه پیشبرد موضوع است و گرنه برگزیت با فرض نخست وزیری کوربین از دستور کار هیات حاکمه بریتانیا خارج نخواهد شد. آقای جرمی کوربین اعلام کرده در صورت پیروزی حزب اش در انتخابات آتی بحث خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را در یک بازه زمانی شش ماهه و با توافقی که با اتحادیه اروپا خواهد داشت پیگیری میکند و نتیجه هرچه باشد را برای کسب نظر موافق مردم بریتانیا به همه پرسی خواهد گذاشت . البته این برنامه انتخاباتی است و بدیهی است که تحقق آن در عمل با پیچیدگی روبرو خواهد بود. »

کارشناس مسائل اروپا درباره دخالت ها و اظهارنظرهای رئیس جمهور آمریکا در مسائل سیاسی انگلیس و خواسته ترامپ امروز از جانسون و فاراژ برای اتحاد گفت: «موضع گیری دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا در بحث برگزیت و به نفع بوریس جانسون و مخالفت با جرمی کوربین رهبر حزب مخالف و یا شهردار لندن ( که عضو حزب مخالف کارگر است) یکی از مباحثی است که به ویژه اعضای حزب حاکم محافظه کار آن را چالشی برای دولت در روند انتخابات آتی می دانند. با توجه به نارضایتی عمده مردم و افکار عمومی بریتانیا نسبت به شخص ترامپ، هر نوع موضع گیری رییس جمهور آمریکا از سوی قاطبه افکار عمومی بریتانیا به عنوان دخالت در امور داخلی این کشور محسوب شده و کارشناسان و عقلای حزب محافظه کار معتقدند این موضع گیری ها در نهایت باعث ریزش بخشی از آرای حزب در انتخابات ۱۲ دسامبر خواهد بود. نشست سران ناتو حدود یک هفته مانده به زمان برگزاری انتخابات سراسری بریتانیا در لندن برگزار خواهد شد و تمام تلاش دولت فعلی برآن خواهد بود تا ترامپ را به سکوت و عدم موضع گیری در زمان حضور در لندن ترغیب کند. البته با توجه به روحیات خاص دونالد ترامپ شاید مشکل باشد که بتوان او را مهار کرد.»

جاویدنیا درباره سرانجام کش و قوس های فعلی بر سر مسئله برگزیت اظهار داشت: «مردم و افکار عمومی بریتانیا بعد از گذشت بیش از سه سال و نیم ازشروع بحث برگزیت در این کشور، از کشمکشهای سیاسی مربوط به این مساله و نیز بحث و بررسی ها به ویژه انتشار گزارشهای مربوط به پیامدهای جدی و منفی آن به شدت نگران و فرسوده هستند و حل و فصل این بحران مهمترین خواسته فعلی مردم بریتانیاست. این موضوعی است که همه سیاسیون بریتانیایی اعم از دولت و مخالفین کاملا به آن واقف اند . لذا مجموع شرایط ایجاب میکند به ویژه بعد از انتخابات ۱۲ دسامبر، دولت وپارلمان جدید بریتانیا حل و فصل سریع بحران برگزیت را در اولویت کار خود قرار دهند. بر همین اساس پیش بینی میشود بحران برگزیت درفرصت زمانی جدیدی که اتحادیه اروپا به بریتانیا داده یعنی تا آخر ژانویه ۲۰۲۰ با توافق طرفین به نتیجه برسد و در صورتیکه به هر علت این امر میسر نگردد این احتمال وجود دارد که گزینه حذف و کنار گذاشتن برگزیت با اتکا به آرای مردم در همه پرسی جدید مد نظر سیاستمداران بریتانیایی و مقامات اروپایی قرار بگیرد.»

وی درباره تبعات عدم اجرایی شدن مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که منجر به تغییرات پیاپی در راس هرم قدرت در انگلیس شده، گفت: «عدم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا علاوه بر آنکه باعث تغییرات گسترده در سطح حاکمیت این کشور شده همانطور که قبلا اشاره شد فرسایش روانی و خستگی افکارعمومی بریتانیا و حتی سایر کشورهای اروپایی را هم به دنبال داشته است. عدم امکان پیش بینی آینده صاحبان صنایع و سرمایه و تجار بریتانیایی و اروپایی و حتی بین المللی را هم دچار سردرگمی کرده و پیامدهای منفی این مساله در اقتصاد بریتانیا قابل مشاهده است. خروج سرمایه، عدم اشتیاق به سرمایه گذاری ، خروج نیروی کار ارزان قیمت ، تضعیف پول ملی و .. بخشی از آسیب هایی است که به بریتانیا به ویژه در حوزه اقتصاد ی وارد شده است.»

جاویدنیا درباره بحث استعفای جانسون گفت: «مطالب منتشره در برخی رسانه ها و محافل مطرح شده مبنی بر استعفای آقای بوریس جانسون بدان صورتی که توضیح داده شده است صحت ندارد. مطابق قانون، بوریس جانسون تا زمان برگزاری انتخابات و شروع به کار دولت جدید همچنان رییس دولت بریتانیا بوده و به فعالیتهای خود ادامه خواهد داد. ملاقات کوتاه نخست وزیر با ملکه در روز چهارشنبه ١٥ آبان (٦ نوامبر) که طبق قانون و سنت سیاسی بریتانیا طی آن ملکه فرمان انحلال دوره کنونی پارلمان و برگزاری انتخابات برای گزینش نمایندگان دوره جدید را به شکل تشریفاتی صادر میکند احتمالا باعث انتشار این خبر بوده است. همین جا لازم است ذکر کنم ملکه بریتانیا در روندهای سیاسی دخالتی ندارد و جایگاه وی صرفا تشریفاتی است. »

کارشناس مسائل اروپا درباره بحث خروج از برجام بعد از برگزیت گفت: «خروج کامل و رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا یک روند بسیار پیچیده ، دشوار و زمانبر خواهد بود. به عبارتی ۳۱ ژانویه یا قبل از آن اگر هم با توافق طرفین خروج بریتانیا از اتحادیه تحقق یابد شروع دوره انتقالی را خواهیم داشت. احتمالا آنچه که خروج بریتانیا از اتحادیه به شکل رسمی است موضوعی است که حداقل تا چندماه در آینده ادامه خواهد داشت. در همین چارچوب توجه به نکته ای دیگر ضروری است. بریتانیا در طول سالهای طولانی عضویت در اتحادیه اروپا در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی پیوند عمیقی با ساز و کارهای اروپایی ایجاد کرده و یکی از کنشگران اصلی و نقش آفرین در تمامی این حوزه ها بوده لذا خروج از اتحادیه به معنای خروج فوری از مکانیسمها و ساز و کارهای مختلف اروپایی نخواهد بود. برخی تحلیلها مبنی بر تغییرات اساسی در سیاستهای بریتانیا و دوری و عدم همراهی با اروپا در حوزه های مختلف از جمله حوزه سیاسی و امنیتی با واقعیت تطبیق ندارد.

برجام یک دستاورد مهم بین المللی است که اروپا و بریتانیا به عنوان یک کنشگر موثر اروپایی منافع خود را از جنبه های مختلف در رسیدن و حفظ آن می بینند و طبیعی و بدیهی است که تمایلی به از دست دادن این دستاورد مهم بین المللی به این سادگی نخواهند داشت. مواضع اخیر مقامات بریتانیایی در سطوح مختلف موید همین مساله است. تحلیل نزدیکی به آمریکا و به تبع آن همراهی با سیاست های دولت فعلی این کشور از سوی بریتانیا قدری ساده کردن موضوع است و به دلایل مختلف فنی و ملاحظات مختلف سیاسی و اقتصادی و امنیتی خروج از برجام اولویت بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی عضو این توافق نخواهد بود.

ضمن اینکه موضوع پیچیده تر از آن است که مواضع سیاست خارجى بریتانیا در خصوص خاورمیانه و ایران از جمله برجام تحت تاثیر تنها یک متغیر به نام برگزیت قرار بگیرد. در عین حال که امکان نزدیک تر شدن کلى سیاست خارجى دو کشور را نمیتوان از نظر دور داشت.»

منبع: قدس آنلاین

انتهای پیام/.

منبع این مطلب

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true